انواع کش بدنسازی و کاربردهای آن

توسط ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ اردیبهشت ۶ام, ۱۳۹۹ معرفی
انواع کش بدنسازی

در پست گذشته حرکات بدنسازی برای افراد مبتدی را به شما آموزش دادیم اما با پیشرفت علم ورزشی بیش از پیش شاهد بکارگیری کش ها در تمرینات ورزشی هستیم. اگر میخواهید بدانید کش بدنسازی چیست و با انواع و کاربرد آن آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

مدت زمان مطالعه : 15 دقیقه
فهرست :

  • کش بدنسازی چیست؟
  • کاربرد کش ها در رشته های ورزشی
  • جنس کش های ورزشی
  • انواع کش های ورزشی (باندهای مقاومت)
  • کش TRX
  • کش 4D PRO

کش بدنسازی چیست؟

کش بدنسازی ابزاری برای تمرینات مقاومتی است که در اکثر رشته های ورزشی کاربرد دارد. اگر می خواهید تمرینات مربوط به وزن بدن خود را انجام دهید، باندهای مقاومت یا همان کش ها (در این پست از هر دو کلمه استفاده شده است که معنی یکسانی دارند) گزینه بسیار خوبی هستند.

کش ها به گونه ای هستند که موجب میشود تمرینات برای شما دشوارتر شده و تنوع تمرینی تان بیشتر شود. این کش ها و باندها میزان سختی حرکتی که در طول تمرینات انجام می دهید را افزایش داده و در نتیجه باعث مقاومت بدن و تقویت عضلات میشود.

تقریبا تمامی رشته های ورزشی از جمله رشته های رزمی ، رشته های توپی ، تی آر ایکس ، کراسفیت ، ژیمناستیک ، دومیدانی ، پیلاتس ، آمادگی جسمانی و … از این باندها و کش ها در تمرینات تخصصی شان استفاده میکنند. حتی کسانی که بدنسازی با وزنه کار میکنند نیز به این باندهای مقاومت نیاز دارند.

این کش ها با کش های معمولی که در زندگی روزمره و لباس ها و … به کار میروند، متفاوت هستند.

جنس کش های ورزشی میتواند از نوع های مختلفی از جمله لاستیکی ، لاتکس ، نانو الیاف های الاستیکی یا پارچه های برزنتی باشد.

این کش ها را می توان از لوازم ورزشی فروشی ها یا فروشگاه های آنلاین خریداری کرد.

انواع کش ورزشی

در این بخش ٧ نوع کش از بهترین کش های ورزشی را برایتان معرفی خواهیم کرد:

1 کش لوپ Loop Band (باندهای حلقه ای)

باندهای حلقه ای متنوع ترین نوع باندها هستند به دلیل اینکه می توانید برای ساختن عضله ، افزایش قدرت ، بهبود هماهنگی ، تسهیل توانبخشی از آنها بهره ببرید. کش های لوپ قابلیت استفاده برای حرکات چند قطبی و چندگانه (حرکت در جهات مختلف) را نیز داراست.

این نوع کش برای ایجاد تنش در حین تمرینات بسیار عالی بوده و در تقویت قدرت هسته مرکزی بدن ، تثبیت قسمت تحتانی و فوقانی بدن ، تقویت قدرت ، عضله سازی و کمک به روند توانبخشی بدن کاربرد دارد.

انواع کش های لوپ : مینی لوپ ها ، پاورباندها و باندهای پول آپ

کش لوپ بدنسازی

2 کش حلقه ای Walito 

این کش ها از نوع کش های حلقه ای هستند و با استفاده از الیاف کشی با مقاومت بالا طراحی شده اند‌. کش های walito معایب کش های لاستیکی را برطرف کرده و مانند کش های لاستیکی روی سطح بدن نمی لغزند (ضد لغزش هستند). این نوع کش به صورت ثابت به پاها چسبیده و لوله نمی شود و البته به راحتی نیز پاره نمی شود.

کش والیتو بدنسازی

3 کش لوله ای ( Tube Resistance Bands )

کش های لوله ای را می توان به عنوان یک وسیله تمرینی مستقل استفاده کرد. این کش ها از بهترین ابزارهای ورزشی برای تمرینات پا بشمار می آیند.

می توان از آنها برای انجام اسكات یا پرس سینه استفاده كرد. این باندها از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و وزن آنها معادل 200 پوند است.

 پک این کش شامل 5 لوله مقاومت با مقاومت های متفاوت ، دو دستگیره ، یک گیره برای اتصال به درب ، کیف حمل و همچنین تسمه های مچ پا است.

انواع کش بدنسازی پاور باند

4 کش پیلاتس ( Pilates bands )

کش های پیلاتس رولی و متری هستند و بیشتر در ورزش پیلاتس از این نوع کش استفاده میشود، از این رو آنها را با نام کش پیلاتس می شناسیم.

این کش ها در متراژهای مختلف به فروش میرسد و درجه بندی رنگی دارد. رنگ ها نشانگر طیف متفاوت مقاومت در این کش هاست. در برند های اصلی، رنگ طوسی و در برخی برندها، رنگ مشکی مقاوم ترین این کش ها هستند.

کش پیلاتس

5 کش پاور باند ( Power Band )

این کش ها دسته ای از کش های لوپ (حلقه ای) هستند که از بهترین نوع لاستیک لاتکس با چگالی بالا ساخته شده اند. کش پاور باند بسیار بادوام بوده و ظرفیت حمل حدود 800 پوند را داراست.

این باند ها براساس طیفی از رنگ ها کد گذاری شده اند، هر رنگ نشان دهنده سطح مقاومت آن است. در اکثر برندهای معتبر، رنگ سبز ضخیم ترین نوع این کش هاست.

از پاورباند می توان برای تمرینات قدرتی و مقاومتی ، تمرینات سرعت و چابکی ، تمرینات پرش و پلایومتریک ، انعطاف پذیری و افزایش تحرک مفاصل استفاده کرد. همچنین برای یادگیری و پیشرفت در حرکات بارفیکس، باترفلای و ماسل آپ در کراسفیت بسیار پرکاربرد هستند.

این نوع کش مقاومتی با نام های پاورباند ، کش کلیستنیکس یا کش پول آپ هم شناخته می شود.

کش پاور باند

6 بندهای TRX

بندهای TRX از پرکاربردترین بندهای بدنسازی هستند. این بندها بسیار مقاوم و محکم بوده و جنس آنها از بندهای چتربازی است. بندهای تی آر ایکس برخلاف تصور عموم کش نیستند و خاصیت کش سانی ندارند.

بندهای TRX شامل دو بند بلند از جنس بندهای برزنتی چتربازی است که توسط قلاب از وسط دو نیمه شده، دسته ای در ابتدای این بند هاست که کار با آن را راحت تر کرده و تنوع حرکتی را ممکن میسازد.

تی آر ایکس

7 کش های 4D PRO

کش های فور دی پرو خاصیت ارتجاعی و کشسانی بسیار بالایی دارند و مانند بندهای trx از سقف آویزان می شوند.

ویژگی های کش های 4D PRO :

  • عضلات را با کارکرد انقباضی طبیعی شان تقویت می کند.
  • حرکت آزادانه در فضای سه بعدی را ممکن می سازد.
  • شما میتوانید با این کش ها تمریناتی انجام دهید که باعث فعال سازی همزمان هر دو نیمکره مغز می شود.
  •  این کش ها حرکات سریع و سرعتی را حتی در تکرارهای متعدد و زیاد آسان می کند.
فور دی پرو

اگر میخواهید بدنسازی را شروع کنید، پیشنهاد میکنیم پست انواع بدنسازی و تیپ های بدنی در بدنسازی را مطالعه کنید.

مشاهده انواع کش ها در سایت آمازون 

کش های ورزشی

کش های ورزشی پایه کدام ورزش ها هستند؟

(TRX (Total-Body Resistance Exercise

معنی تحت الفظی کلمه TRX ، ورزش مقاومت در برابر تمام بدن است زیرا از بندهای TRX ، برای تمرینات مقاومتی بدن استفاده می شود.

کش های TRX توسط یکی از اعضای نیروی دریایی سابق ایالات متحده آمریکا اختراع شده است و با استفاده از دو منبع ساده یعنی مرکز ثقل و وزن بدن ، هر تمرین را تبدیل به چالشی بزرگ برای شما میکند.

این کش ها امکان نوعی از تمرینات معلق را برای شما فراهم میکند که با استفاده از وزن بدن بتوانید همزمان قدرت ، تعادل ، انعطاف پذیری و ثبات تنه مرکزی بدنتان را به چالش بکشید.

ورزش با این بندها به نوعی بدنسازی با وزن بدن است و افراد می بایست از وزن بدن خود به جای تکیه بر ماشین یا دمبل استفاده کنند. با این باند ها میتوانید عضلات بالاتنه ، پلایین تنه و به خصوص عضلات تنه مرکزی بدن را تقویت کنید.

بسیاری از حرکات کار با دستگاه های بدنسازی را نیز میتوان با تمرینات روی بندهای TRX جایگزین و اجرا کر‌د.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که تسمه های TRX را در یک مکان امن نصب کرده و کش ها را نیز به  قاب درب ، میله بارفیکس ،تنه درخت و … متصل کنید.

4D PRO

فور دی پرو یکی دیگر از کش های مقاومتی است که توسط دکتر همایون غروی اختراع شده است. 4D PRO را ترامپولین معلق نیز می نامند.

با استفاده از این کش ها قادر خواهید بود تا بدن خود را به سمت بالا و پایین بتابانید و یک تمرین پویا و کامل را تجربه کنید. تمرینات این ورزش جدید به گونه ای است که میتوانید از سبک جدیدی از تمرینات لذت ببرید.

ایده دکتر غروی در هنگام اختراع 4D PRO ، ایجاد وسیله ای بود که بتواند تمام عضلات را بطور پویا و برخلاف سیستم های تعلیق سفت و سخت که قبلا استفاده میشد، درگیر کند.

تحقیقات نشان می دهد که 4D Pro به طور مداوم عضلات شما را بکار گرفته و چندین گروه عضلانی را هدف قرار می دهد در نتیجه شما میتوانید همزمان چند گروه از عضلات را تمرین دهید.

اگر علاوه بر تقویت و ساختن توده عضلانی، به فکر ارتقا بهبود سلامت قلبی عروقی و افزایش مقاومت سیستم تنفسی خود هستید، میتوان گفت کش های 4D Pro بهترین پیشنهاد هستند.

این پست ادامه دارد و در پست های بعدی، شما را با انواع حرکات ورزشی با استفاده از کش بدنسازی آشنا خواهیم کرد.
اگر به دنبال روش هایی کارآمد برای مدیریت باشگاه تان هستید پیشنهاد میکنیم پست 4 مدل مدیریت باشگاه ورزشی را مطالعه کنید.

نظر خود را بنویسید