فیتنس بهتر است یا بدنسازی؟

توسط ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۹ مقالات
فیتنس بهتر است یا بدنسازی

قبلا برایتان درباره بدنسازی و حرکات آن برای افراد مبتدی صحبت کرده بودیم. امروز قصد داریم شما را با مفاهیم فیتنس و تفاوت هایش با بدنسازی آشنا کنیم. اگر میخواهید بدانید این رشته مخصوصا آقایان است یا بانوان، این پست را مطالعه کنید.

مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه
فهرست :

 • Fitness چیست؟
 • آیا فیتنس یک ورزش است؟
 • تفاوت های بدنسازی و فیتنس
 • فیتنس مناسب بانوان است یا آقایان؟

فیتنس چیست؟

معنای تحت اللفظی فیتنـــس یعنی داشتن شرایط جسمی سالم، کلمه Fitness به بدن های دارای تناسب اندام و افراد دارای سلامت جسمی اطلاق می شود. البته داشتن تناسب اندام فقط به معنای سلامت جسمی نیست بلکه سلامت عاطفی و روانی را نیز شامل میشود.

ورزش فیتنس

در رشته Fitness هدف از ورزش کردن، رسیدن به ‌سلامت جسمی و روحی بالا و جلوگیری از ابتلا به امراض گوناگون و کاهش آسیب ها می‌باشد. این رشته تمام فاکتور های سلامتی را در برگرفته و تقویت میکند. در این رشته با بکارگیری انواع خاصی از حرکات و سیستم های تمرینی، بدن تحت تمرین قرار گرفته و این نوع از تمرینات موجب بهبود فاکتورهای آمادگی جسمانی در فرد فیتنس کار میشود.

در زیر فاکتورهای جسمانی را که در رشته فیتنس تقویت میشود، برایتان ذکر خواهیم کرد. ورزش فیتنس موجب افزایش فاکتورهای زیر میشود:

 1. استقامت قلبی – تنفسی
 2. استقامت عضلانی
 3. قدرت عضلانی
 4. انعطاف پذیری
 5. تعادل
 6. سرعت
 7. بهبود ترکیب بدنی
 8. چابکی
 9. هماهنگی عصب عضلانی
 10. دقت

فیتنس بهتر است یا بدنسازی

بدنسازی و فیتنس چه تفاوتی باهم دارند؟

اولین تفاوت مربوط به محدوده سنی ورزشکاران این دو رشته است. رشته فیتنس برخلاف رشته بدنسازی محدودیت سنی ندارد و حتی کودکان نیز میتوانند با توجه به توانایی ها و متناسب با سن خود، تمرینات فیتنس را انجام دهند. ولی رشته بدنسازی و کار با دستگاه محدودیت سنی دارد.

تفاوت دیگر در نوع تمرینات بدنسازان و فیتنس کاران است:

بدنسازان برای ایجاد استقامت عملکردی، افزایش اندازه عضلات و ساخت اندامی حجیم همراه با عضلاتی درشت با وزنه و دمبل های سنگین تمرین میکنند و فقط با دمبل، هالتر و دستگاه های بدنسازی سرو کار دارند.

ولی در Fitness ، ورزشکاران به دنبال ساخت بدنی حجیم نیستند. فیتنس کاران حرفه ای بدنی فیت با عضلاتی کم حجم ولی کات شده دارند. تمرینات هوازی نقش مهمی در تمریناتشان دارد، آنها علاوه بر وزنه ها و هالترها از وسایل متعدد دیگر نیز که در زیر قید شده است در تمرینات خود استفاده می کنند.

کش بدنسازی

از تفاوت های دیگر این دو رشته میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تفاوت در نوع ظاهر فیزیکی بدنسازان و فیتنس کاران
  • تفاوت در میزان و تعداد جلسات تمرینی در هفته
  • تفاوت در نوع تغذیه (تفاوت در میزان کالری دریافتی و مقدار پروتئین مصرفی)
  • تفاوت در مصرف نوع و میزان مکمل مصرفی
  • تفاوت در ابزارهای تمرینی در بدنسازی و فیتنس

حال با توجه به تفاوت های قید شده در بالا، میتوانید براساس تیپ بدنی تان تشخیص دهید، بین بدنسازی و فیتنـــس کدام ورزش برایتان مناسبتر است.

فیتنس برای بانوان بهتر است یا آقایان؟

هرچند که در کشور ما برخی از ورزش ها جنسیتی است اما از نظر فنی باید گفت، انتخاب تمرین در هریک از این دو رشته به جنسیت بستگی نداشته بلکه مرتبط به هدف ورزشی هر فرد است.

اگر دوست دارید اندام و ظاهری عضلانی داشته باشید و یا در مسابقات بادی بیلدینگ و پاورلیفتینگ شرکت کنید، مسلما بهترین انتخاب برای شما رشته بدنسازی است.

ولی اگر به دنبال داشتن بدنی با عضلات تنومند و درشت نیستید بلکه علاقه مند به فیت بودن، عضلات کات شده و کم حجم هستید. اگر تمایل به شرکت در مسابقات فیتنس و مسابقات نچرال بادی دارید، اگر محدودیت پزشکی در بلند کردن وزنه های سنگین دارید. و اگر ورزشکار حرفه ای در رشته های تخصصی دیگری (مانند رشته های توپی، رزمی، رشته های آبی، دومیدانی، ژیمناستیک، اسکی و…) هستید و برای تقویت بدن و افزایش میزان آمادگی جسمانی خود نیاز به تمرینات مکمل دارید، پیشنهاد میکنیم حتما در رشته فیتنس به فعالیت بپردازید.

جهت مشاهده ویدیوهای آموزشی حرکات فیتنسی میتوانید از طریق سایت Fitness Blender اقدام به یادگیری کنید.

شما کدام یک را ترجیح میدهید؟ بدنسازی در خانه یا فیتنس در خانه؟ به نظرتان کدامیک در کوتاه مدت موثرتر است؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

نظر خود را بنویسید